Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi

Etkili Konuşma ve Hitabet Sanatı Sertifika Programı

26 Ocak 2019
24 Saat (2 Hafta)
Cmt - Paz / 9:30 - 16:30
Kontenjan 25 Kişi.
Etkili Konuşma ve Hitabet Sanatı Sertifika Programı Etkili Konuşma ve Hitabet Sanatı Sertifika Programı

Eğitimin Amacı

Konuşmak insan ilişkilerinin temelidir. Bu iletişimin sağlıklı ve profesyonel bir şekilde olabilmesi bilgi alışverişini hızlandırır.
İş hayatımızın ve belki de sosyal hayatımızın en önemli konularından biri olan “İkna” kavramının doğrudan konuşmayla ilgili olduğunu biliyoruz.
Güçlü bir hitabete sahip olarak ikna gücünün arttırılabildiği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Öte yandan dış görünüşle sağlanan iyi bir imajın bile kötü bir hitabetle temelden sarsılabildiği aşikardır.
Bu sertifika programının amacı hangi meslek grubundan olursa olsun katılımcıların güçlü bir hitabete sahip olmasını uygulamalarla sağlamaktır.

Katılım Şartları

En az önlisans mezunu olan herkes katılabilir.

Sertifika Hakkında

Bahçeşehir Üniversitesi ve Istanbul Institute® tarafından gerçekleştirilen Etkili Konuşma ve Hitabet Sanatı Sertifika Programının aşağıdaki koşulları sağlayan katılımcılarına, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü, SEM müdürü ile Istanbul Institute® yetkilisinin imzası olacak şekilde sertifika ya da katılım belgesi verilecektir..

Sertifika: Program sonunda yapılan uygulamada başarılı olan katılımcılara, %80 devam koşulunu sağlamaları koşuluyla sertifika verilecektir.
Katılım Belgesi: Program sonunda yapılan uygulamada başarısız olan katılımcılara, %80 devam koşulunu sağlamaları koşuluyla katılım belgesi verilecektir.

Detaylı Eğitim İçeriği

1.BÖLÜM DİKSİYON VE ETKİLİ KONUŞMA

 1. İtibar ve sempati yaratmak için: “OLMAZSA OLMAZ” TEMEL DİKSİYON
  Kişinin imajını bozan, onu kültürsüz/ aklı havada / ruhsal sorunlu gösterebilen temel diksiyon hatalarından kurtulmanın kuralları. Şive gibi kronik hataların düzeltilmesi, düzgün konuşma teknikleri
 2. Konuşmanın tam olarak anlaşılır olması için: ARTİKÜLASYON
  Ağzımızdan çıkan her harfin, hecenin ve kelimenin yutup yuvarlanmadan temiz ve anlaşılır biçimde konuşulması.
 3. Konuşurken önemseme yaratmak için: DOĞRU VE GÜZEL SES KULLANIMI
  Yanlış ses kullanımını düzeltmek ve yanlış anlaşılmalardan kurtulmak için hangi ses tonuyla konuşursanız nasıl etki yaratacağınızın farkındalığı.
 4. Sinir bozucu durumları kontrol etmek için: DOĞRU NEFES TEKNİĞİ
  Tıkanmadan konuşmak ve stres/ öfke/ heyecan kontrolü için kullanılan diyafram nefesi.
 5. Olumlu etki yaratmak ve kendimizi dinletmek için: TONLAMA / VURGULAMA
  Monoton konuşmaktan kurtulmak, karşı tarafın aklına girmesini istediğimiz yerlerde vurgu yapmak, tonlamak.
 6. Konuşmada egemen olmak için: DURAK YAPMAK/ ES VERMEK
  Bu teknikler ayrıca hızlı konuşmayı yavaşlatır, “eee”, “aaa” demeyi engeller ve konuşmayı renkli hale getirir.
 7. Yeni tanıştığınız kişileri doğru anlamak ve kendinizi kabul ettirmek için: İNSAN TANIMAK
  Kısa yol halinde insanları tanımak ve onlara karşı nasıl konuşulup nasıl davranılırsa daha etkili olunacağı.
 8. Neyi nasıl anlatırsak “sahiden” dinleneceğimizin bilinmesi için: KONUŞMA MANTIĞI
  Hangi mantıkla konuşulursa nasıl etki alınacağının ve etkili konuşmanın uluslararası hitabet tekniği.
 9. Problemli durumlarla başa çıkmak için: DOĞRU İLETİŞİM:
  Sizi dinleyenlerin saygı duymasını, inanmasını ve sakinleşmesini sağlamak üzere yapılması gerekenler. Davranış ve yüz ifadesi kontrolü
 10. İnandırıcı olmak için: İKNA TEKNİKLERİ
  İkna edici olmak için temelde mutlaka bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken teknikler ve ikna ederken en çok yapılan yanlışlar.

2. BÖLÜM KONUŞMA HATALARI/ İLETİŞİM KAZALARI

MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER:
İyi bir dinleyici olun: İletişimin temeli dinlemektir ama “gerçekten” dinlemek. Konuşmak için sıra beklemek ve neler söyleyeceğinizi tasarlamak değil.
Göz teması kurun: Göz teması kurmak şarttır ama “doğru” biçimde. İnsanların gözünün içine bakarken “çapkın, “alaycı”, “hesaplı” gibi olumsuz duygular vermekten kaçınmak, tersine “empati” yapmak gerekir.
Dengeli olun: Konum olarak sizden “aşağıda” olan insanlara karşı kırıcı, sizden “yukarıda” olanlara karşı ise ezik biçimde davranmak dengeli olduğunuz hakkında soru işareti yaratır.
Dikkat çekin: Konuşurken yerli yerinde küçük espriler yapmak, ilginç örnekler vermek, ukalalık duygusu vermeden bazı bilgiler sunmak, dinleyenin dikkatini arttıracaktır.
Detaylara dikkat edin: Gereksiz detaylara girip, gerekli detayları vermemek, fazlaca gülmek veya fazlaca ciddi tavır almak başarınızı engeller.
Baskın olmayın: Konuştuğunuz kişinin görüş ve inançları size zıt olsa bile saygı ve anlayışla karşılamalısınız. “Ben daha iyi bilirim” gibi tavırlarla baskın olmaya çalışanlara o anda ses çıkarılmazsa bile, “kaybeden” kendisi olacaktır.
“Ekonomik” olun: Karşınızdaki kişi hiç ses çıkarmadan dinledikçe, “Benim konuşmamdan hoşlanıyor” sanmak, büyük hatadır. O insan nezaket ve iç sıkıntısıyla sizin susmanızı bekliyor olabilir. Bu nedenle zamanı “ekonomik” kullanmak ve karşı tarafın meraklanıp soru sormasını bekleyerek, anlattığınız konuyu açmak daha doğrudur.

MUTLAKA KAÇINILMASI GEREKENLER:
 Kibirli görünmeyin: Kişinin kendini diğer insanlardan üstün görüp, onlara tepeden bakması konuşmalarına da yansır. Ancak saygı göstermeyen insan "gerçekten" saygı da görmez, sadece geri çekilme duygusu yaratır.
Fazla çekingen davranmayın: Kendini yetersiz görmek, iletişimi müthiş olumsuz etkileyen bir tavırdır. Çünkü insanlar onun hakkında "özgüveni yok" diye karar verirse, konuştuklarının etkisi kalmaz.
Lüzumsuz konuşmayın: “Anlattıklarım karşı tarafı ilgilendiriyor mu?” diye düşünmeden hep konuşmak isteyen kişiler, inanılmaz antipatik olur ama farkına varmaz. Ayrıca çok sıkıcı olduğundan; aslında sevilen biri de olsa, etrafındaki insanları kaçırmaya başlar.
Sır tutun, dedikodu yapmayın: Kişilerin ve iş hayatının özeline dair söylenmemesi gereken konuları uluorta konuşan veya "Aman kimseye söyleme" diyerek herkese anlatan kişiler, hep kaybederler.  Ayrıca başkaları onun dedikodusunu ilgiyle dinler ama "Benim hakkımda da konuşur" kanısına varır.
Gaf yapmaktan kaçının: Sürekli gaf yapan insanlar aslında başkalarını güldürmek isterler ve bu tavrın psikolojisi "Beni sevin" çağrısıdır. Bu nedenle kelimeleri özenle seçmezler ve pot üzerine pot kırarlar ama çoğu kez farkına bile varmazlar ve ilişkilerinde kaybederler.
Asla alay etmeyin: Başkalarını hafife almak, iletişimdeki en büyük kayıplardan biridir. Alaycı insan asla güven yaratmaz. Ayrıca "ayarsız" konuşan kişi karşı tarafta açık ya da gizli kızgınlıklar doğurduğu için, "ayarsız tepkilere "de hazır olması gerekir. "İstediğini söyleyen, istemediğini işitir" sözünü hatırlamakta da yarar vardır.
Söz kesmeyin
: "Ben senin ne diyeceğini biliyorum" duygusu vererek, her fırsatta laf kesmek, terbiye dışıdır. Üstelik sözü kesilen kişide "Bana önem vermiyor " duygusu da oluşturur. Kesmek zorunda kaldığınızda izin isteyin özür dileyin.
 “Yapmacık” davranmayın: Kişi ne kadar ustaca "doğal" görünmeyi oynasa bile, insanlar onun rol yaptığını ve samimiyetsiz olduğunu görür ve kendini "kandırılmak isteniyor" gibi hisseder. Artık yapmacık konuşan kişiye güvenip dediklerine inanması söz konusu bile olamaz.
"Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğü gibi ol" deyişinin gereğiyle, sevilen ve ikna edici olabilen bütün kişiler "hakiki" konuşup davrananlardır.

 3. BÖLÜM İLETİŞİM PSİKOLOJİSİ

KENDİMİZLE İLETİŞİM:
İnsanın kendisine nasıl baktığı, nasıl hissettiği, hayatı nasıl algıladığı, insanlara karşı ne tür duygular taşıdığı ve sorunları, başkalarıyla olan iletişiminin “beşiği” gibidir.
Bu nedenle öncelikle kendimizle olan iletişimimizi daha güzel ve daha sağlıklı kılmaya çaba göstermeliyiz.
Temel teknik: Farkındalık/ Kontrol/ Önlem
Uluslararası hitabet teknikleri

İKİLİ İLETİŞİM:
Gerek iş ve gerek arkadaşlık alanlarında ikili iletişimde gösterdiğimiz “performans” hayatımızı zorlaştıran ya da kolaylaştıran bir unsurdur.
İkili iletişimde en önemli olan, kınamadan, yargılamadan, eleştirmeden evvel “anlamaktır”.
Karşınızdaki kişiyi ne kadar anlarsınız o kadar anlaşırsınız ve o kadar yönetirsiniz.
Çünkü her insanın zaafları, kızdıkları konular, alınganlık sorunları , ön yargıları ve tepkileri son derece farklıdır. O insanı anladıkça “neyi nasıl” söylemek gereğine dikkat etmelisiniz.
 “Anlaşmak ve iletişimde başarılı olmak karşınızdaki kişiyle AYNI olmak değil, onun AYRI olan yanlarını anlayabilmektir”.

GRUP İÇİNDE İLETİŞİM
Farklı dünya görüşlerinden, farklı alışkanlıklardan ve farklı kişiliklerden oluşan grupların içindeki iletişim becerisi, kişinin “hayatının gidişatını” bile belirleyebilir.
Çünkü grup içindeki iletişimde yaptığınız şakaların, anlattığınız olayların, ileri sürdüğünüz düşüncelerin “ortak kabul” duygusu oluşturması gerekir. Hatta insanların “bir yere ait olma” isteklerine uyum sağlaması beklenir.
Bu nedenle konuşmanızın güzel ve “dinlenilir” olması aranır. İkili ilişkilerde konuşma biçiminizi sevmeyen biri bile “nezaketen” sizi dinlerken, grup içinde açıkça ya da gizlice dışlanabilirsiniz. “Sempatik ve popüler” veya “sıkıcı ve sinir bozucu” tarzında isimlendirilmek, sizin hayatınızı etkileyecektir.

KİTLE ÖNÜNDE İLETİŞİM:
Dar ve geniş kitlelere seslenmenin, eğlenmeyi veya bilgilenmeyi isteyerek gelen insanların varlığına göre davranmanın “hitabet” kuralları vardır.
Kreşendo / Finale teknikleri
Ayrıca kitle önünde iletişim ruhsal olarak hazırlıklı olmak, ses kullanımını kontrol edebilmek, hata yaptığında bile espri ile kapatabilmek gibi, bazı “incelikler” gerektirir.
ÖRNEK: “4 N” KURALI ile özellikle önemli konuşmalar için bir “çerçeve” belirleyip kafanızın içini hazırlamak

 1. NE anlatacaksınız?
 2. NASIL BİRİNE anlatacaksınız?
 3. NEDEN anlatacaksınız?
 4. Bu iletişimden UZUN VADEDE NE bekliyorsunuz?

4. BÖLÜM BEDEN DİLİ
Beden dilini etkili kullanmayı öğrenmek, iletişimdeki özellikleri, kültürel farkları.
Stres/ heyecan/ öfke durumlarında kontrolü kaybetmemek için DOĞRU NEFES EĞİTİMİ

Eğitmen Kadrosu

Güler KAZMACI

Güler KAZMACI

Bir eğitime kayıt yaptırmak için aşağıdaki işlemler sıra ile tamamlanmalıdır;

Kayıt işlemleri öncesinde 0212 283 24 02 nolu hat üzerinden ya da sağ alt köşede bulunan "BAŞVURU" butonunu kullanarak program danışmanınızdan eğitim hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz. İlgili adımların tamamlanmasını takiben, program danışmanı size e-posta, telefon ve/veya kısa mesaj yolu ile kaydınızın tamamladığı bilgisini ulaştıracaktır.

 •  Eğitime ait kayıt formu doldurulmalı. (Kayıt formunun linki sol alt köşede bulunmaktadır.)
 •  Eğitim ücreti peşin ödenecek ise aşağıdaki hesaplardan birine ödenmeli ya da eğitim ücreti kredi kartı (peşin ya da taksitli işlem) ile ödenecek ise Mail Order formu doldurulmalı. (Mail Order formunun linki sol alt köşede bulunmaktadır.)
 •  İlgili eğitimin katılım şartları sayfasında (belirtilmiş ise) bu şartlar yerine getirilmeli.
 •  Bu işlemlerin tamamlanmasını takiben tüm formlar 0212 283 24 09 nolu faks hattına yada ik(at)istanbulinstitute.com adresine gönderilmelidir.

Kayıt işlemleriniz tamamlanmıştır.

Garanti Bankası - Istanbul Institute

Alıcı İsmi : Yeditepe İstanbul Yönetim Danışmanlık, Eğitim, Bilişim Ltd. Şti.

Garanti Bankası - Nispetiye Şubesi
Iban No:
TR41 0006 2000 7350 0006 2994 65

İş Bankası - Istanbul Institute

Alıcı İsmi : Yeditepe İstanbul Yönetim Danışmanlık, Eğitim, Bilişim Ltd. Şti.

İş Bankası - Levent Çarşı Şubesi
Iban No:
TR28 0006 4000 0011 0351 1757 83
 • ECE USLU 2017-10-07
  ECE USLU

  Eğitimin program içeriği, saatleri ve düzeni çok iyi bir şekilde ayarlanmış. .Hocamıza, bizlere kurs boyunca verdiği bilgiler için güleryüzü ve sabrı için çok teşekkür ediyorum. 4 gün boyunca verdiği bilgiler ışığında kendi özel ve iş hayatımda uygulayabileceğim çok güzel teknikler edindim. Dolu dolu, bol egzersizli ve çok güzel bilgiler içeren hayata bakış akışımızı geliştiren güzel bir eğitim aldım.

 • MESUT AKBAŞ 2017-10-07
  MESUT AKBAŞ

  Program kesinlikle çok iyiydi. Herkese tavsiye ediyorum. Fakat ücretinin çok olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu kadar güzel bir programa daha fazla kişinin katılıp eğitim alması gerektiği kanaatindeyim. Çoğu program eğiticisinin söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmaz. Verdiği yöntemleri kendi hayatında da sürekli kullanan, kullandıran eğitmene ayrıca teşekkür ediyoruz.

Tüm Yorumlar (2) | Yorumların tamamını görüntülemek için tıklayın.

Eğitim Yeri : Bahçeşehir Üniversitesi / Beşiktaş Kampüsü

 • EĞİTİM AMACI

  Konuşmak insan ilişkilerinin temelidir. Bu iletişimin sağlıklı ve profesyonel bir şekilde olabilmesi bilgi alışverişini hızlandırır.
  İş hayatımızın ve belki de sosyal hayatımızın en önemli konularından biri olan “İkna” kavramının doğrudan konuşmayla ilgili olduğunu biliyoruz.
  Güçlü bir hitabete sahip olarak ikna gücünün arttırılabildiği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Öte yandan dış görünüşle sağlanan iyi bir imajın bile kötü bir hitabetle temelden sarsılabildiği aşikardır.
  Bu sertifika programının amacı hangi meslek grubundan olursa olsun katılımcıların güçlü bir hitabete sahip olmasını uygulamalarla sağlamaktır.

 • KATILIM ŞARTLARI

  En az önlisans mezunu olan herkes katılabilir.

 • SERTİFİKA HAKKINDA

  Bahçeşehir Üniversitesi ve Istanbul Institute® tarafından gerçekleştirilen Etkili Konuşma ve Hitabet Sanatı Sertifika Programının aşağıdaki koşulları sağlayan katılımcılarına, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü, SEM müdürü ile Istanbul Institute® yetkilisinin imzası olacak şekilde sertifika ya da katılım belgesi verilecektir..

  Sertifika: Program sonunda yapılan uygulamada başarılı olan katılımcılara, %80 devam koşulunu sağlamaları koşuluyla sertifika verilecektir.
  Katılım Belgesi: Program sonunda yapılan uygulamada başarısız olan katılımcılara, %80 devam koşulunu sağlamaları koşuluyla katılım belgesi verilecektir.

 • EĞİTİM İÇERİĞİ

  1.BÖLÜM DİKSİYON VE ETKİLİ KONUŞMA

  1. İtibar ve sempati yaratmak için: “OLMAZSA OLMAZ” TEMEL DİKSİYON
   Kişinin imajını bozan, onu kültürsüz/ aklı havada / ruhsal sorunlu gösterebilen temel diksiyon hatalarından kurtulmanın kuralları. Şive gibi kronik hataların düzeltilmesi, düzgün konuşma teknikleri
  2. Konuşmanın tam olarak anlaşılır olması için: ARTİKÜLASYON
   Ağzımızdan çıkan her harfin, hecenin ve kelimenin yutup yuvarlanmadan temiz ve anlaşılır biçimde konuşulması.
  3. Konuşurken önemseme yaratmak için: DOĞRU VE GÜZEL SES KULLANIMI
   Yanlış ses kullanımını düzeltmek ve yanlış anlaşılmalardan kurtulmak için hangi ses tonuyla konuşursanız nasıl etki yaratacağınızın farkındalığı.
  4. Sinir bozucu durumları kontrol etmek için: DOĞRU NEFES TEKNİĞİ
   Tıkanmadan konuşmak ve stres/ öfke/ heyecan kontrolü için kullanılan diyafram nefesi.
  5. Olumlu etki yaratmak ve kendimizi dinletmek için: TONLAMA / VURGULAMA
   Monoton konuşmaktan kurtulmak, karşı tarafın aklına girmesini istediğimiz yerlerde vurgu yapmak, tonlamak.
  6. Konuşmada egemen olmak için: DURAK YAPMAK/ ES VERMEK
   Bu teknikler ayrıca hızlı konuşmayı yavaşlatır, “eee”, “aaa” demeyi engeller ve konuşmayı renkli hale getirir.
  7. Yeni tanıştığınız kişileri doğru anlamak ve kendinizi kabul ettirmek için: İNSAN TANIMAK
   Kısa yol halinde insanları tanımak ve onlara karşı nasıl konuşulup nasıl davranılırsa daha etkili olunacağı.
  8. Neyi nasıl anlatırsak “sahiden” dinleneceğimizin bilinmesi için: KONUŞMA MANTIĞI
   Hangi mantıkla konuşulursa nasıl etki alınacağının ve etkili konuşmanın uluslararası hitabet tekniği.
  9. Problemli durumlarla başa çıkmak için: DOĞRU İLETİŞİM:
   Sizi dinleyenlerin saygı duymasını, inanmasını ve sakinleşmesini sağlamak üzere yapılması gerekenler. Davranış ve yüz ifadesi kontrolü
  10. İnandırıcı olmak için: İKNA TEKNİKLERİ
   İkna edici olmak için temelde mutlaka bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken teknikler ve ikna ederken en çok yapılan yanlışlar.

  2. BÖLÜM KONUŞMA HATALARI/ İLETİŞİM KAZALARI

  MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER:
  İyi bir dinleyici olun: İletişimin temeli dinlemektir ama “gerçekten” dinlemek. Konuşmak için sıra beklemek ve neler söyleyeceğinizi tasarlamak değil.
  Göz teması kurun: Göz teması kurmak şarttır ama “doğru” biçimde. İnsanların gözünün içine bakarken “çapkın, “alaycı”, “hesaplı” gibi olumsuz duygular vermekten kaçınmak, tersine “empati” yapmak gerekir.
  Dengeli olun: Konum olarak sizden “aşağıda” olan insanlara karşı kırıcı, sizden “yukarıda” olanlara karşı ise ezik biçimde davranmak dengeli olduğunuz hakkında soru işareti yaratır.
  Dikkat çekin: Konuşurken yerli yerinde küçük espriler yapmak, ilginç örnekler vermek, ukalalık duygusu vermeden bazı bilgiler sunmak, dinleyenin dikkatini arttıracaktır.
  Detaylara dikkat edin: Gereksiz detaylara girip, gerekli detayları vermemek, fazlaca gülmek veya fazlaca ciddi tavır almak başarınızı engeller.
  Baskın olmayın: Konuştuğunuz kişinin görüş ve inançları size zıt olsa bile saygı ve anlayışla karşılamalısınız. “Ben daha iyi bilirim” gibi tavırlarla baskın olmaya çalışanlara o anda ses çıkarılmazsa bile, “kaybeden” kendisi olacaktır.
  “Ekonomik” olun: Karşınızdaki kişi hiç ses çıkarmadan dinledikçe, “Benim konuşmamdan hoşlanıyor” sanmak, büyük hatadır. O insan nezaket ve iç sıkıntısıyla sizin susmanızı bekliyor olabilir. Bu nedenle zamanı “ekonomik” kullanmak ve karşı tarafın meraklanıp soru sormasını bekleyerek, anlattığınız konuyu açmak daha doğrudur.

  MUTLAKA KAÇINILMASI GEREKENLER:
   Kibirli görünmeyin: Kişinin kendini diğer insanlardan üstün görüp, onlara tepeden bakması konuşmalarına da yansır. Ancak saygı göstermeyen insan "gerçekten" saygı da görmez, sadece geri çekilme duygusu yaratır.
  Fazla çekingen davranmayın: Kendini yetersiz görmek, iletişimi müthiş olumsuz etkileyen bir tavırdır. Çünkü insanlar onun hakkında "özgüveni yok" diye karar verirse, konuştuklarının etkisi kalmaz.
  Lüzumsuz konuşmayın: “Anlattıklarım karşı tarafı ilgilendiriyor mu?” diye düşünmeden hep konuşmak isteyen kişiler, inanılmaz antipatik olur ama farkına varmaz. Ayrıca çok sıkıcı olduğundan; aslında sevilen biri de olsa, etrafındaki insanları kaçırmaya başlar.
  Sır tutun, dedikodu yapmayın: Kişilerin ve iş hayatının özeline dair söylenmemesi gereken konuları uluorta konuşan veya "Aman kimseye söyleme" diyerek herkese anlatan kişiler, hep kaybederler.  Ayrıca başkaları onun dedikodusunu ilgiyle dinler ama "Benim hakkımda da konuşur" kanısına varır.
  Gaf yapmaktan kaçının: Sürekli gaf yapan insanlar aslında başkalarını güldürmek isterler ve bu tavrın psikolojisi "Beni sevin" çağrısıdır. Bu nedenle kelimeleri özenle seçmezler ve pot üzerine pot kırarlar ama çoğu kez farkına bile varmazlar ve ilişkilerinde kaybederler.
  Asla alay etmeyin: Başkalarını hafife almak, iletişimdeki en büyük kayıplardan biridir. Alaycı insan asla güven yaratmaz. Ayrıca "ayarsız" konuşan kişi karşı tarafta açık ya da gizli kızgınlıklar doğurduğu için, "ayarsız tepkilere "de hazır olması gerekir. "İstediğini söyleyen, istemediğini işitir" sözünü hatırlamakta da yarar vardır.
  Söz kesmeyin
  : "Ben senin ne diyeceğini biliyorum" duygusu vererek, her fırsatta laf kesmek, terbiye dışıdır. Üstelik sözü kesilen kişide "Bana önem vermiyor " duygusu da oluşturur. Kesmek zorunda kaldığınızda izin isteyin özür dileyin.
   “Yapmacık” davranmayın: Kişi ne kadar ustaca "doğal" görünmeyi oynasa bile, insanlar onun rol yaptığını ve samimiyetsiz olduğunu görür ve kendini "kandırılmak isteniyor" gibi hisseder. Artık yapmacık konuşan kişiye güvenip dediklerine inanması söz konusu bile olamaz.
  "Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğü gibi ol" deyişinin gereğiyle, sevilen ve ikna edici olabilen bütün kişiler "hakiki" konuşup davrananlardır.

   3. BÖLÜM İLETİŞİM PSİKOLOJİSİ

  KENDİMİZLE İLETİŞİM:
  İnsanın kendisine nasıl baktığı, nasıl hissettiği, hayatı nasıl algıladığı, insanlara karşı ne tür duygular taşıdığı ve sorunları, başkalarıyla olan iletişiminin “beşiği” gibidir.
  Bu nedenle öncelikle kendimizle olan iletişimimizi daha güzel ve daha sağlıklı kılmaya çaba göstermeliyiz.
  Temel teknik: Farkındalık/ Kontrol/ Önlem
  Uluslararası hitabet teknikleri

  İKİLİ İLETİŞİM:
  Gerek iş ve gerek arkadaşlık alanlarında ikili iletişimde gösterdiğimiz “performans” hayatımızı zorlaştıran ya da kolaylaştıran bir unsurdur.
  İkili iletişimde en önemli olan, kınamadan, yargılamadan, eleştirmeden evvel “anlamaktır”.
  Karşınızdaki kişiyi ne kadar anlarsınız o kadar anlaşırsınız ve o kadar yönetirsiniz.
  Çünkü her insanın zaafları, kızdıkları konular, alınganlık sorunları , ön yargıları ve tepkileri son derece farklıdır. O insanı anladıkça “neyi nasıl” söylemek gereğine dikkat etmelisiniz.
   “Anlaşmak ve iletişimde başarılı olmak karşınızdaki kişiyle AYNI olmak değil, onun AYRI olan yanlarını anlayabilmektir”.

  GRUP İÇİNDE İLETİŞİM
  Farklı dünya görüşlerinden, farklı alışkanlıklardan ve farklı kişiliklerden oluşan grupların içindeki iletişim becerisi, kişinin “hayatının gidişatını” bile belirleyebilir.
  Çünkü grup içindeki iletişimde yaptığınız şakaların, anlattığınız olayların, ileri sürdüğünüz düşüncelerin “ortak kabul” duygusu oluşturması gerekir. Hatta insanların “bir yere ait olma” isteklerine uyum sağlaması beklenir.
  Bu nedenle konuşmanızın güzel ve “dinlenilir” olması aranır. İkili ilişkilerde konuşma biçiminizi sevmeyen biri bile “nezaketen” sizi dinlerken, grup içinde açıkça ya da gizlice dışlanabilirsiniz. “Sempatik ve popüler” veya “sıkıcı ve sinir bozucu” tarzında isimlendirilmek, sizin hayatınızı etkileyecektir.

  KİTLE ÖNÜNDE İLETİŞİM:
  Dar ve geniş kitlelere seslenmenin, eğlenmeyi veya bilgilenmeyi isteyerek gelen insanların varlığına göre davranmanın “hitabet” kuralları vardır.
  Kreşendo / Finale teknikleri
  Ayrıca kitle önünde iletişim ruhsal olarak hazırlıklı olmak, ses kullanımını kontrol edebilmek, hata yaptığında bile espri ile kapatabilmek gibi, bazı “incelikler” gerektirir.
  ÖRNEK: “4 N” KURALI ile özellikle önemli konuşmalar için bir “çerçeve” belirleyip kafanızın içini hazırlamak

  1. NE anlatacaksınız?
  2. NASIL BİRİNE anlatacaksınız?
  3. NEDEN anlatacaksınız?
  4. Bu iletişimden UZUN VADEDE NE bekliyorsunuz?

  4. BÖLÜM BEDEN DİLİ
  Beden dilini etkili kullanmayı öğrenmek, iletişimdeki özellikleri, kültürel farkları.
  Stres/ heyecan/ öfke durumlarında kontrolü kaybetmemek için DOĞRU NEFES EĞİTİMİ

 • EĞİTMENLER

  Güler KAZMACI

  Güler KAZMACI

 • KAYIT BİLGİLERİ

  Bir eğitime kayıt yaptırmak için aşağıdaki işlemler sıra ile tamamlanmalıdır;

  Kayıt işlemleri öncesinde 0212 283 24 02 nolu hat üzerinden ya da sağ alt köşede bulunan "BAŞVURU" butonunu kullanarak program danışmanınızdan eğitim hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz. İlgili adımların tamamlanmasını takiben, program danışmanı size e-posta, telefon ve/veya kısa mesaj yolu ile kaydınızın tamamladığı bilgisini ulaştıracaktır.

  •  Eğitime ait kayıt formu doldurulmalı. (Kayıt formunun linki sol alt köşede bulunmaktadır.)
  •  Eğitim ücreti peşin ödenecek ise aşağıdaki hesaplardan birine ödenmeli ya da eğitim ücreti kredi kartı (peşin ya da taksitli işlem) ile ödenecek ise Mail Order formu doldurulmalı. (Mail Order formunun linki sol alt köşede bulunmaktadır.)
  •  İlgili eğitimin katılım şartları sayfasında (belirtilmiş ise) bu şartlar yerine getirilmeli.
  •  Bu işlemlerin tamamlanmasını takiben tüm formlar 0212 283 24 09 nolu faks hattına yada ik(at)istanbulinstitute.com adresine gönderilmelidir.

  Kayıt işlemleriniz tamamlanmıştır.

  Garanti Bankası - Istanbul Institute

  Alıcı İsmi : Yeditepe İstanbul Yönetim Danışmanlık, Eğitim, Bilişim Ltd. Şti.

  Garanti Bankası - Nispetiye Şubesi
  Iban No:
  TR41 0006 2000 7350 0006 2994 65

  İş Bankası - Istanbul Institute

  Alıcı İsmi : Yeditepe İstanbul Yönetim Danışmanlık, Eğitim, Bilişim Ltd. Şti.

  İş Bankası - Levent Çarşı Şubesi
  Iban No:
  TR28 0006 4000 0011 0351 1757 83
 • KATILIMCI YORUMLARI

   ECE USLU
   ECE USLU
   2017-10-07
   Eğitimin program içeriği, saatleri ve düzeni çok iyi bir şekilde ayarlanmış. .Hocamıza, bizlere kurs boyunca verdiği bilgiler için güleryüzü ve sabrı için çok teşekkür ediyorum. 4 gün boyunca verdiği bilgiler ışığında kendi özel ve iş hayatımda uygulayabileceğim çok güzel teknikler edindim. Dolu dolu, bol egzersizli ve çok güzel bilgiler içeren hayata bakış akışımızı geliştiren güzel bir eğitim aldım.
   MESUT AKBAŞ
   MESUT AKBAŞ
   2017-10-07
   Program kesinlikle çok iyiydi. Herkese tavsiye ediyorum. Fakat ücretinin çok olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu kadar güzel bir programa daha fazla kişinin katılıp eğitim alması gerektiği kanaatindeyim. Çoğu program eğiticisinin söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmaz. Verdiği yöntemleri kendi hayatında da sürekli kullanan, kullandıran eğitmene ayrıca teşekkür ediyoruz.
   Tüm Yorumlar (2) | Yorumların tamamını görüntülemek için tıklayın.
 • EĞİTİM YERİ

  Eğitim Yeri : Bahçeşehir Üniversitesi / Beşiktaş Kampüsü

Etkili Konuşma ve Hitabet Sanatı Sertifika Programı, 2019-01-26 tarihinde başlayacaktır.
Bulunduğunuz Sayfa : //www.istanbulinstitute.com/egitim/etkili-konusma-ve-hitabet-sanati.html
ISTANBUL INSTITUTE®
Facebook Istanbul Institute
Twitter Istanbul Institute
Linkedin Istanbul Institute
Google+ Istanbul Institute
Istanbul Institute - Öğrenci İşleri Sistemi

Yıldız Residence | Yıldız Posta Caddesi No:24 K:2 Gayrettepe - Beşiktaş - İstanbul
Tel : 90 212 283 24 02 (pbx) Faks : 90 212 283 24 09
© Copyright 2010-2020 Her Hakkı Saklıdır.